SK CZ PL
Serwis
Menu
Odkazy

SPA Trenczyńskie Cieplice: Historia

Znaleziska archeologiczne dowodzą, że miasto zostało założone pod koniec ery brązu lub na początku ery żelaza. Wody termalne były znane już prawdopodobnie przez Rzymian, którzy stacjonowali w Terczynie (Laugaritio) w 179 roku naszej ery. Pierwsze pisane dowody istnienia gorących źródeł pochodzą z 1242 roku z Łacińskiego tekstu, który odnosi się do lokalnych źródeł, które nazywały się Cieplice.

Pierwsze dowody na piśmie pochodzą z 1488 roku. Mineralna źródlana woda w Trenczyńskich Cieplicach przykuła uwagę średniowiecznych biologów.

Horvath Foltz wspomina w swojej pracy, którą opublikował w 1840 roku w Norymberdze o kilku bardzo dobrze znanych resortach SPA w Węgierskim królestwie. Trenczyńskie Cieplice były jednym z wymienionych centrów SPA.

Pod koniec XV wieku Trenczyńskie Cieplice należały do mistrza zamku Trenczyn – Palatine S. Zapolsky, który wybudował w Trenczyńskich Cieplicach letni domek dla siebie i swojej rodziny. Mistrz bardzo lubił w ciągu lata zażywać wodnych kąpieli, dlatego dom został wybudowany, tuż obok źródła i ogrodzony drewnianym murem. Uważa się że to miejsce stało się początkiem centrum SPA.

Na początku XVI wieku nowy właściciel A. Thurzo rozbudował uzdrowisko. Wybudował w nim kolejne domy. Centrum SPA stało się bardzo znanym miejscem wśród mieszkańców krajów przyległych. W 1545 był to jedyny resort na świeżym powietrzu z krystalicznie czystą termalną wodą.

T. Jordan z Transylwanii (obecnie część Rumuni) opisał Trenczyńskie Cieplice w swojej książce, która została opublikowana pod koniec XVII wieku. W tym czasie w uzdrowisku funkcjonowały dwa baseny z drewnianymi obrzeżami, Goście resortu mieszkali w pubie lub na farmie.

SPA w dużej mierze było odwiedzane przez lekarzy z zachodu, którzy bardzo ceni sobie to miejsce. Dzięki temu Trenczyńskie Cieplice zawdzięczają bardzo dobrą reputację. Opisywali oni w swoich pracach kulturę termalnych kąpieli, opisywali zakwaterowania oraz sposób dotarcia do SPA.

Największy rozkwit centrum SPA jest datowany na 1594 rok. W tym roku król darował Trenczyńskie Cieplice, zamek Treczyn oraz jego przyległości rodzinnie Illeshazych. W 1600 roku rodzina a otrzymała dziedziczny tytuł do Trenczyna oraz Trenczyńskich Cieplic. Tytuł ten mieli aż do 1835 roku.

W 1715 roku Trenczyńskie Cieplice dostały tytuł prawnej ochrony ze względu na swoje lecznicze właściwości.

1840 roku źródła zostały połączone podziemnymi kanałami z dworem, który miał olbrzymi dziedziniec. J. Illeshazy mieszkał w jednej części dworu, a druga została wynajmowana gościa.

SPA cieszyło się największą popularnością w XVIII wieku, w tym czasie było tam siedem basenów termalnych i pijalnia wód mineralnych. Każdy z basenów był przeznaczony dla innej kasy społecznej.

A Tgnio wraz z prefektem F. Nemakiem, przygotowali plan rozbudowy miasta. Plan zakładał rozbudowę parku, unowocześnienie SPA oraz budowę nowych budynków. W tym czasie zostało wybudowanych około 80 domów gościnnych, które oferowały 150 pokoi dla gości. Farmy praktycznie znikały z miasta, ponieważ mieszkańcy zaczęli budować przepiękne murowane domy.

1835 roku cały resort SPA został kupiony przez weneckiego finansistę Barona J. Sina.. Był to historyczny moment w rozwoju SPA. Nowy właściciel był z pochodzenia Grekiem, był też bardzo wpływowym, szanowanym i bogatym bankierem. Sina wprowadził miasto w szczytowy rozkwit. Miasto cieszyło się 100 letnią tradycją oraz było uczęszczane przez arystokrację z Austrii, Moraw, Węgier, Śląska, Polski i Rosji. Sina w znaczny sposób unowocześnił i poprawił funkcjonowanie SPA. Między innymi została zwiększona liczba miejsc noclegowych, zostały wybudowane nowe domy, dużo małych basenów. Została poprawiona również jakość obsługi. Ponadto został wybudowany letni amfiteatr. Dwa puby zostały zburzone a na ich miejscu powstał nowoczesny dwu piętrowy hotel Teplitz, który miał jadalnie, kawiarnie, miejsce do spotkań towarzyskich i pokoje gościnne dla 45 gości. Do hotelu w 1910 roku zostały dodane kolejne dwa piętra. W tym czasie została również zmieniona nazwa hotelu na Grand Hotel Teplitz. Niestety, ale hotel został zrujnowany w latach 1960 i na jego miejscu został wybudowany nowy hotel o nazwie Krym Hotel.

SPA nadal rozwijało się dynamicznie, po śmierci Barona Sina.

1909 roku SPA zostało kupione przez Węgierską firmę, która działała w sektorze bankowym.

Kroniki pokazują, że przez lata swojej działalności miasto było odwiedzane przez olbrzymią liczbę znany ludzi, którzy należeli do różnych grup społecznych.