SK CZ PL
Serwis
Menu
Odkazy

SPA Trenczyńskie Cieplice: Wolny czas i okolica

Wolny czas i okolica Spa Trenczyńskie Cieplice

Trenczyńskie Cieplice są miastem, bardzo bogatym pod względem wydarzeń kulturalnych. Życie kulturalno towarzyskie kwitnie przez cały rok. Centrum kulturalnym jest Kúpeľná dvorana (komnata kuracyjna) z salą koncertową w parku uzdrowiskowym. W SPA odbywa się wiele imprez muzycznych, do najważniejszych należą: festiwal muzyki kameralnej oraz muzyczne lato. Ponadto są organizowane Koncerty kameralne, opery i operetki, programy rozrywkowe, występy zespołów ludowych lub koncerty. Ponadto są organizowane różne wystawy i pokazy firmowe w kinie PRAMEŇ (źródło).

W centrum SPA corocznie odbywa się międzynarodowy festiwal filmów o sztuce i artystach ART FILM FESTIVAL, w którym wzięły udział tak znakomite postacie słowackiego kina, jak Franco Nero, Gina Lollobrigida, Geraldine Chaplin, Alberto Sordi.

W SPA Trenczyńskie Cieplice istnieje wiele możliwości uprawiania sportów jak i turystyki.

Można chodzić po licznych ścieżkach uzdrowiskowych w parku leśnym. Miłośnicy tenisa mogą próbować swoich sił na kortach tenisowych lub grać w minigolfa w centrum tenisowym Trenczyńskie Cieplice na Baračce,

Miłośnicy jazdy na rowerze też znajdą coś dla siebie. Rowery można wypożyczyć w recepcji domu kuracyjnego Krym. W domu kuracyjnym „Krym” można również wypożyczyć kijki do Nordic Walking lub zagrać w tenisa stołowego.

Miejski areał sportowy Trenczyńskie Cieplice na Sídlisku (osiedlu) oferuje możliwość gry w kręgle w 4-torowej kręgielni automatycznej.

Ośrodek narciarski Buclavky jest do dyspozycji narciarzy w sezonie zimowym.

W centrum SPA można również jeździć na koniach w klub jeździeckim „Žihlavník” W niedalekiej odległości do miasta znajdują się miejsca do wędkowania i wspinaczek po skałach.

Červený kameň

W odległości 2 km nad wioską Časta na skraju polany znajduje się olbrzymi zamek – jeden z najlepiej zachowanych na Słowacji. W XIII wieku na miejscu zamku stała gotycka twierdza, która należała do rodu Thurzó. W XVI wieku na miejscu twierdzy stanął olbrzymi zamek, który składa się z czterech baszt.

Legenda głosi, że zamek miał być wybudowany w innym miejscu, na szczycie Kukla, ale wszystko, co budowniczowie postawili w ciągu dnia, nocą było przenoszone w inne miejsce przez niezadowolone boginki górskie.

W 1535 r. posiadłość nabył wielki bankier Anton Fugger, który przebudował gotycki zamek w bezpieczną fortecę z potężnymi, największymi w Europie piwnicami, w których przechowywał towary przeznaczone na handel (piwnice zaprojektował Albrecht Dürer). Po śmierci Fuggera w 1580 r. Červený kameň przeszedł w ręce węgierskiego rodu Pálffych, którzy mieli go w posiadaniu do 1945 r. Miklós II i Miklós IV rozbudowali surową fortecę w luksusową rezydencję o charakterze renesansowo-barokowym.

Zamek w 1970 r. został ogłoszony narodowym pomnikiem Zamek jest udostępniony do zwiedzania i można w nim znaleźć bogatą kolekcję pięknych mebli z różnych epok, starej broni i porcelany.

Bojnícky zámok (Bojnicky zamok)

Jeden z najbardziej znanych zamków Słowacji. Jest to zarazem jeden z największych zamków na Słowacji, jest położony w pobliżu miasta Bojnice. Zamek jest zachowany w stylu romantycznym z elementami gotyckimi i renesansowymi.

Najstarsze wzmianki o zamku pochodzą z XII w. Jednym z pierwszych jego właścicieli był węgierski magnat Matúš Csák. W kolejnych wiekach zamek często zmieniał właścicieli.. W XVII w. zamek przeszedł na własność arystokratycznego rodu Pálffy, którego członkowie znacznie go rozbudowali.

Po II wojnie światowej zamek został skonfiskowany przez państwo. W 1950 roku zamek w dużym stopniu został z niszczony przez pożar. Następnie został odbudowany. Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania.

Čičmany

Jest to wioska położona w pobliżu Gór Strażowskich w dolinie Rajčanki. Chechą charakterystyczną są drewniane chałupy pokryte pełnymi szczegółów dekoracjiami, które tworzą unikalny i bardzo interesujący widok.

Čičmany słyną ponadto z oryginalnych haftów w złocistych odcieniach.

W jednym z piętrowych domów, tzw. domu Radena, urządzono interesujące muzeum obrazujące życie i kulturę Čičman można tam znaleźć stare fotogramy, stroje i przedmioty codziennego użytku.

W mieście znajduje się zabytkowa gospoda, w której można zjeść smakowity posiłek, kupić owczy ser, posłuchać ludowej muzyki, oraz przenocować.